W MUZEUM WSI OPOLSKIEJ

Podążając „Szlakiem legend polskich” – projektu edukacyjnego realizowanego przez uczniów Gimnazjum w Zespole Szkół przy DPS w Kadłubie, zawędrowaliśmy 28 kwietnia 2014 r. do Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu - Bierkowicach.

Mogliśmy tu zapoznać się z bogatą kolekcją zabytkowej wiejskiej architektury drewnianej Śląska Opolskiego, urządzonej wewnątrz i wyposażonej w oryginalne sprzęty, meble i narzędzia. Pracownicy Muzeum interesująco opowiadali, jak wyglądało życie i zajęcia naszych przodków, a uczniowie mogli w bezpośredni namacalny sposób zaspokoić swoją ciekawość, wchodząc do wnętrz i dotykając sprzętów.

Miło było spacerować w klimacie wiejskich zagród, łąk, sadów i ogródków. Największy  podziw wzbudził młyn wodny, natomiast największe zdumienie wygląd dawnej  izby szkolnej.

Była to wspaniała lekcja w plenerze, której nie zastąpią najnowocześniejsze zdobycze techniki multimedialnej. Z pewnością wrócimy tu znowu, bo jeszcze wiele ciekawostek nie zostało przez nas odkrytych.

Dziękujemy Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Kadłubie, którego finansowe wsparcie umożliwiło nasz wyjazd.